



Direktor škole:
Amir Mujkanović, prof.



Alma Mehinović, pedagogica
Roditelji su osnovni vaspitači svoje djece. Imaju obavezu i pravo starati se o odgoju svoje djece. Pri tom se ne mogu ograničiti prava svoje djece da imaju pristup i uživaju korist od obrazovanja primjernom njihovom uzrastu i sposobnostima. Pravo i obaveza roditelja je da se redovno informišu, konsultiraju i prate obrazovni napredak svoje djece, ali i da putem svojih predstavnika učestvuju u odlučivanju o pitanjima od značaja za rad škole i funkcioniranje obrazovnog sistema uopće.
Redovni oblici saradnje sa roditeljima su informativni razgovori koji se izvode prema individualnom vremenskom planu svakog razrednika, te odjeljenski, razredni i opći roditeljski sastanci. U svakom odjeljenju održat će se najmanje 4 roditeljska sastanka. Svaki razrednik održat će najmanje dva predavanja za roditelje iz pedagoško- psihološke oblasti. Zabranjeno je konsultovanje nastavnika i roditelja za vrijeme časa.
Ono što vam mi učenici moramo poručiti je da je svaki roditelj glavni vaspitač svoga djeteta .
Na pitanje: "Kako biti dobar roditelj "mi bi dali jednostavan odgovor?
Posvetiti najveći dio vremena sa djetetom, pomoći mu u izradi domaćih zadataka, razgovati o svakodnevnim problemima u školi kao i izvan nje.
"Znanje se stječe u školi a vaspitanje nosi od kuće".
Uloga pedagoga i psihologa u školi
Šta obuhvata posao pedagoga
Iako je tokom školovanja, posebno u nižim razredima osnovne škole, vaše dijete usmjereno uglavnom na jednu osobu (učiteljicu) - koja će da ga "vodi" tokom prve četiri godine, to nije i jedina osoba koja vam stoji na raspolaganju.
Vi, kao roditelj, imate potpuno pravo da se upoznate i sa stručnom službom škole, to jest sa pedagogom ili psihologom, kao i sa direktorom ili sekretarom.
Međutim, izgleda da posao stručne službe škole još uvijek predstavlja veliku nepoznanicu.
Najprije, u zavisnosti od broja učenika zavisi da li će škola da ima pedagoga ili psihologa, ili oba profila zanimanja.
Kada postoje i pedagog i psiholog, radiće veoma sličan posao, ponekad toliko isprepletan - da vi, možda, nećete ni da primijetite razliku.
Najveća zabluda u vezi sa poslom školskog pedagoga jeste da se kod njega odlazi po kaznu ili grdnju.
Taj negativan imidž potiče otuda jer je to zanimanje relativno novo u našem školskom sistemu, ali i zato što još uvijek vlada uvjerenje da roditelj i učitelj najbolje znaju šta je dobro za dijete u svakoj situaciji.
Izvor informacija.
Ako vi ne znate kada je vreme školskih raspusta, gde se planira ekskurzija, kada se naručuju udžbenici, ko od nastavnika i kada ima "otvorena vrata", koji je procenat prolaznosti učenika te škole pri upisu u srednju školu... pedagog zna.
Posrednik u sukobima.
Ukoliko vaše dijete ima problem sa drugim djetetom, pedagog ili psiholog će se uključiti kao posrednici, koji imaju mogućnost da obje strane u tom sukobu sagledaju objektivno.
U rješavanje sukoba unijeće svoje iskustvo, bazirano na mnogim sličnim slučajevima. Naime, dok vi kao roditelj, opterećeni zaštitničkom ulogom prema djetetu, ne možete da budete sasvim objektivni i racionalni, pedagog to može, mora i umije.
Pomoć u učenju.
Ako mislite da su programi preobimni, da su pojedini nastavnici previše zahtjevni, ako imate pritužbi na određenog nastavnika, ako vašem djetetu treba pomoć u savladavanju pravila efikasnog učenja... pedagog i psiholog "uskaču" u rješavanje takvih problema.
Savjet.
Iako je postalo školarac, vaše dijete i dalje prolazi kroz različite faze odrastanja. Neke od njih mogu da vas iznenade, uplaše, zbune. Pedagog i psiholog znaju šta u kojoj fazi možete očekivati od djeteta, kako se te prepreke prevazilaze, šta u sledećoj razvojnoj fazi možete da očekujete.